Nu har albumet ”äntligen” legat ute i en vecka. Trots att jag har släppt 6 album tidigare och jobbat med massor av olika musiker sen första albumet kom ut 2016 så känns det här helt nytt och spännande.
Det som gör det här så annorlunda är dels att jag har börjat jobba med Paris Edvinson och att vi har skalat ner produktionen så att musiken låter mer organisk, utan filter och med väldigt mycket dynamik. Vi har även tagit bort metronomen helt på flera av spåren, vilket gör att musiken skiftar naturligt i tempo.
Resultatet har blivit att allt låter väldigt nära och personligt.
Paris är också en fena på att komma på catchy melodier tex i mellanspel och intron.
Jag har nog aldrig känt mig så stolt över ett album som nu och samarbetet med Paris har varit helt otroligt eftersom vi har haft samma syn på musiken och ett tydligt mål med ljudbilden.
Här är en bild från spelningen i Össeby. Det är också den som ligger som ny profilbild på Spotify nu med nya släppet.
